Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Kominy stalowe i ceramiczne – co powinieneś o nich wiedzieć?
(2014-08-22)
Na co zwracać uwagę przy wyborze kominów ceramicznych i stalowych? Jakie materiały są wykorzystywane przy produkcji kominów? Co jest bardziej opłacalne – budowa komina ceramicznego czy stalowego?

Jaki komin wybrać? Komin ceramiczny jest uniwersalny – nadaje się do wszystkich rodzajów kotłów i jest zwykle wznoszony wraz ze ścianami. Komin stalowy jest wprawdzie łatwiejszy w montażu dla kotła, niemniej właściciel domu musi znaleźć kanał, którym będzie usuwany dym. Niestety może się okazać, że niewykorzystane kanały wentylacyjne są usytuowane w taki sposób, że podłączenie kominka stanie się niemożliwe. Z technicznego punktu widzenia oba rozwiązania wydają się jednak bardzo atrakcyjne.

Kominy ceramiczne

Kominy ceramiczne mają wiele atutów. Są odporne na zmiany temperatur, bardzo wysokie temperatury (przy okazji wolno stygną), korozje, sadzę oraz działanie związków fluoru. Nie odkształcają się i podlegają obróbce. Zazwyczaj wznosi się je razem ze ścianami, ale mogą być także stawiane osobno. Co więcej, producenci – m.in. www.checz.pl – udzielają na nie nawet 30-letniej gwarancji. Wybierając odpowiedni komin, należy zwrócić uwagę na ceramikę, z której wykonane są rury – stopień jej wypalenia, jednorodność, gładkość, nienasiąkliwość, a także odporność na wychładzanie i przemarzanie.

Kominy ceramiczne sprawdzą się przede wszystkim w domach z wentylacją grawitacyjną oraz tam, gdzie znajdują się piece, kominki i kotły. Systemowe kominy buduje się znacznie łatwiej i szybciej niż tradycyjne – murowane z cegły. Bloczki stanowiące obudowę wkładu ceramicznego są ustawiane jeden na drugim i osadzane na zaprawie cementowej bądź cementowo-wapiennej. Do każdego bloczka wkłada się odcinek ceramicznej rury oraz izolacji z wełny mineralnej; rury są następnie łączone specjalnym kitem kwasoodpornym (źródło: http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/komin-ceramiczny,17_55.html).

Dostępne w sprzedaży szablony ułatwiają wycinanie otworów na akcesoria bezpośrednio w pustakach. W górnej i dolnej części komina, wokół wkładu, znajdują się otwory, które umożliwiają efektywne wietrzenie – dzięki temu komin nie zawilgotnieje.

Kominy z rur ceramicznych są przystosowane do odprowadzania spalin o różnych zakresach temperatur, ale można zakupić taki, który będzie kompatybilny zarówno z kotłami na paliwa stałe, kominkami, jak i kotłami na gaz i olej.
Jeżeli chcemy zabezpieczyć istniejący komin ceramiczny przed powstającym w procesie spalania kwaśnym kondensatem, możemy zdecydować się na zakup wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Wkłady kominowe kwasoodporne mogą służyć do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Z kominkami i kotłami na drewno współpracują natomiast żaroodporne odmiany wkładów kominowych wykonane z grubszej blachy.

Najdroższym, ale przy okazji najłatwiejszym w eksploatacji rodzajem komina jest dwuścienny izolowany, który znajduje zastosowanie, kiedy tradycyjny – ceramiczny – nie gwarantuje prawidłowej pracy urządzenia grzewczego z powodu np. zbyt małego przekroju albo niewielkiej wysokości. W takim przypadku warto zainwestować w samodzielny system dwuścienny, który nie wymaga stosowania konwencjonalnych materiałów ceramicznych. Rozwiązanie sprawdzi się także wtedy, gdy w budynku nie ma komina bądź jego budowa jest niemożliwa.

Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe – są kwasoodporne i w różnym stopniu niewrażliwe na agresywne spaliny kotłów. Jeżeli jednak celujemy w nowoczesne i lżejsze rozwiązania, warto zastanowić się nad wyborem komina stalowego.

kominky.jpg
(fot.shutterstock)